КОРОСТИШІВ. УЛАМКИ СЛАВЕТНОГО МИНУЛОГО

У 1802 році Філіп Олізар (вже граф) добудовує до костелу каплицю. Тут розташувалась родинна усипальня і пам’ятник коханій дружині графа. Напис над входом до каплиці зберігся донині. Кожної середи, п’ятниці та суботи відправлялась Меса за душі померлих Олізарів. Слід зазначити, що власники Коростишева, нащадки давньоруських бояр хоча і спольщились остаточно, проте не забували дбати про місцеве населення: в кінці XVIII століття вони відкрили в місті лікарню та школу і виділяли непогані кошти на їхнє утримання. За рахунок графських пожертв аж до революції утримувались і дві православні церкви в місті, і лютеранська кірха зі школою.

Найбільш відомим з Олізарів був Густав Олізар – поет, масон, близький друг генерала Раєвського і О.С. Пушкіна. Великий російський поет присвятив Олізарові кілька поезій на тему дружби народів. Під час повстання декабристів він допомагає повстанцям – за що майже рік відсидів у Петропавлівській фортеці. Зазнав він арешту і за співчуття польським повстанцям 1831 року.

Повернувшись з заслання, Густав Олізар починає активно дбати про Коростишів – зводить тут кілька нових будинків, прикрашає свій палац полотнами старовинних і сучасних художників, збирає бібліотеку, пише спогади і ліричні поезії. Саме його старанням в місті з’являється розкішний парк – один з найкращих для свого часу, і пансіонат „на водах”. Тоді ж був знайдений і поставлений на одній з скель біля міста давньословянський ідол, відомий як кам’яна жаба. Помер Густав Олізар в Дрездені, куди поїхав на лікування.

До речі, завдяки пожертвам Олізарів були зведені київські костели святого Олександра і святого Миколая. А в самому Коростишеві у 1913 році римо-католицька парафія нараховувала 3100 вірних.

Джерело: інернет видання

Світлина від Насті Олійник.

Реєструйтеся на нашому сайті radiokor.com.ua , приєднуйтеся у Facebook до загальнодоступної групи Korostyshiv NEWS  та будьте завжди у центрі подій Коростишівщини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *