Слухати радіо RadioKOR

Taking medicine

Більшість мікробів не шкідливі і навіть корисні для людини, однак деякі з них можуть сприяти розвитку хвороби. Препарати для лікування таких захворювань називають антимікробними. Найбільш відомими антимікробними препаратами є антибіотики, які вбивають або зупиняють ріст бактерій. Нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які наразі швидко й без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.

Антимікробні препарати рятують життя, але можуть викликати й побічні явища, в тому числі антимікробну резистентність. Із 40-х років XX сторіччя антибіотики значно знизили захворюваність і смертність від інфекційних хвороб. Водночас вони змусили мікроорганізми мутувати для захисту від них, тож антимікробні препарати стають менш ефективними. Отже антибіотикорезистентність – це стійкість бактерій до одного або кількох антибіотиків.

Які ж основні причини антибіотикорезистентності?

  • У першу чергу, вона виникає через безвідповідальне ставлення до прийому препаратів (неконтрольоване та неправильне призначення ліків “навчає” бактерію боротись з тим чи іншим класом антибіотиків).
  • Припинення курсу антибіотиків після покращення стану хворого також може спровокувати резистентність (якщо лікування не довести до кінця, існує можливість того, що певна кількість бактерій виживе).
  • Із кожним роком зростає рівень використання антибіотиків у тваринництві та рослинництві (головною загрозою для здоров’я вважають не антибіотики в м’ясі, а саме стійкі бактерії, що у ньому є).
  • Низький рівень вакцинації у країні збільшує кількість використаних антибіотиків для лікування хвороб (цього можна уникнути, якщо дотримуватись календаря щеплень).
  • Відсутність нових антибіотиків. Створення цих препаратів дуже дороге. Часто для виробників ліків це не прибутково, адже видатки на розробку антибіотика можуть перевищувати майбутній заробіток. Навіть після вдалого тестування препарату тривалість його дії буде обмежена коротким періодом в часі, що також зменшить прибуток.
  • Неналежний інфекційний контроль в лікувальних закладах, а також відсутність гігієни та антисанітарія також можуть вважатися причинами антибіотикорезистентності.

Рекомендації, які допоможуть запобігти розвитку резистентності до антибіотиків:

  • Не займайтеся самолікуванням – приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря. Не лікуйте грип чи застуду антибіотиками – це неефективно.
  • Не переривайте лікування. Проходьте повний курс антибіотиків за призначенням лікаря, навіть якщо вам стало краще.
  • Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після попереднього курсу приймання.
  • Ніколи не діліться антибіотиками з друзями, родичами, знайомими та не призначайте їм лікування.
  • Попереджуйте інфекції – регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми та вчасно робіть щеплення.

Коростишівське відділення Житомирського районного відділу

ДУ «ЖОЦКПХ МОЗ України»