Слухати радіо RadioKOR

8 березня – Міжнародний жіночий день

В Україні, як і в багатьох інших країнах світу, 8 березня було прийнято святкувати Міжнародний жіночий день. Чи скасують його і чим можуть замінити?
За останній рік в Україні точаться дискусії щодо того, чи потрібно продовжувати на офіційному рівні святкувати Міжнародний жіночий день, адже воно в свідомості українців тісно пов’язане зі зросійщенням та радянським періодом. Низка депутатів запропонувала скасувати державний вихідний на 8 березня та ще деякі свята, які були створені за радянщини, а натомість сформувати свої власні.
У мирний час 8-го березня, в Міжнародний жіночий день, завжди був вихідним, хоча в більшості інших країн світу він робочий. Наразі воєнний стан в Україні подовжено до 13 травня 2024 року, тож це означає, що додаткового вихідного дня на 8 Березня не буде.
Міжнародний жіночий день ще називають Днем боротьби за права жінок.
Від середини XIX століття, в різних країнах світу почали мітингувати жінки. Саме ці страйки стали передумовою для створення Міжнародного жіночого дня. 8 березня 1857 року працівниці фабрик у Нью-Йорку вийшли на демонстрацію, відстоюючи свої права. Вони вимагали отримувати рівну оплату праці з чоловіками, знизити робочий день до 10 годин (тоді вони працювати 16 годин). Активістки також привернули увагу суспільства до питань можливості голосувати, покращення умов праці та отримання жінками освіти. Вже зовсім скоро по всьому світу почали з’являтися жіночі профспілки.
Пройшло понад 50 років і 28 лютого 1908 року знову у Нью-Йорку відбувся ще один мітинг робітниць. Тоді на вулиці вийшло понад 15 тисяч жінок. Через два роки вже у Копенгагені відбулася друга Міжнародна конференція жінок, які працюють (Second International Conference of Working Women). Цікаво, що попри поширену тезу про те, що Міжнародний жіночий день був створений діячкою німецького і міжнародного робітничого руху Кларою Цеткін, насправді ідея належить німецькій політикині та борчині за права жінок Луїзі Зіц.
В соціалістичних країнах ця ідея була підтримана практично відразу, але спочатку свято припадало на кінець лютого. Лише 1975 року в ООН офіційно перенесли дату святкування Міжнародного жіночого дня на 8 березня. Тоді ж державам запропонували внести цей день до календаря своїх свят, відповідно до їхніх звичаїв і традицій.
Що відомо про скасування свята 8 Березня
Ще 14 лютого 2023 року частина депутатів Верховної Ради України запропонувала внести до Кодексу законів про працю України певні зміни, які стосуються встановлення українських свят. Там же йшлося про скасування державного свята 8 Березня -Міжнародного жіночого дня.
Замість цього свята депутати запропонували створити українські аналоги, які стануть державними вихідними:
• 25 лютого — День української жінки (дата народження Лесі Українки).
Законопроєкт №9009 був зареєстрований в парламенті, але все ще перебуває на опрацюванні в комітеті. Однак, наразі це рішення ще не було ухваленим.