Слухати радіо RadioKOR

Актуальне: Чому не варто приносити на могили штучні квіти?

Незабаром розпочнеться провідний тиждень. Проводами у нас називають поминальний тиждень за померлими родичами, наступний тиждень після Великодня. У ці дні люди йдуть на цвинтар, щоб поминути померлих родичів порадіти за воскресіння Христа. За декілька днів, або навіть в день поминок люди прибирають, виносять сміття з місця поховання, прикрашають його. Головним атрибутом стають штучні квіти.

Чому не варто приносити на могили штучні квіти та яка є альтернатива?

Яскрава штучна квітка насправді виглядає гарно, до того ж не потребує ніякого догляду. Проте варто пам’ятати, що пластик розкладається щонайменше 100 років, а його на кладовищах – тонни. При спалюванні цієї «краси» в повітря піднімається велика кількість шкідливих для здоров’я, смертельних речовин. Найбільшу небезпеку представляють діоксини – сильні канцерогени, які небезпечні в будь-яких концентраціях. Варто знати, що крім онкологічних захворювань, вони можуть викликати придушення імунітету, безпліддя, природжені патології.

Аргументи заборони прості й зрозумілі: по-перше, люди палять пластикові вінки, від чого у повітря потрапляють канцерогени, які провокують онкохвороби. Також це може спричинити пожежу на кладовищі. По-друге, вінки вивозять на смітник і це примножує загальну кількість пластику в природі.
Щодо шкоди, пелюстки штучних квітів виготовляють із синтетичних тканин – поліестеру, латексу, органзи, оброблених різними хімічними складовими. Для їх фарбування використовуються переважно анілінові фарби – досить токсичні сполуки, які можуть чинити негативний вплив на здоров’я. Стебла, бутони і інші декоративні елементи в більшості випадків роблять із пластику, найчастіше з ПВХ, теж досить токсичного. Серцевини і дрібний декор можуть виготовлятися з пінопласту, який при нагріванні (наприклад, на сонці) здатний виділяти канцерогенну речовину – стирол. А при спалюванні, в навколишнє середовище виділяються важкі метали і діоксини – стійкі органічні забруднювачі, що мають найсильнішу канцерогенну дію і є однією з причин розвитку онкологічних захворювань.

Нині є чимало аналогів пластиковим ритуальним атрибутам. Вони безпечні для довкілля, не потребують великого догляду та не коштують великих грошей. Зокрема:

  • живі квіти (висаджені або в букеті);
  • вінки з хвої та живих квітів;
  • сухоцвіти;
  • озеленення території багаторічними травами;
  • різноманітні лампадки, тощо.

До речі, пластикові вінки та квіти у поминальні дні дорожчі за ті, що з природного матеріалу. Висаджені ж квіти у землю будуть слугувати не один рік. А газонна  чи багаторічна трава зменшить кількість бур’яну та зробить ґрунт міцнішим.

Пластикові квіти нічим не допоможуть мертвим, але точно зашкодять живим.
Церква у свою чергу закликає: найкраще на цвинтар йти з молитвою та свічкою. Якщо хочете продемонструвати свою любов та пошану до близьких і рідних, то принесіть живі квіти чи посадіть їх.

Про відмову від смертоносної «краси» – пластикових квітів – говорять і священнослужителі. Душі наших близьких не потребують матеріальних речей, а тільки наших молитов. Гроші, які ви хочете витратити на штучні квіти, дайте на лікування хворої дитини чи пожертвуйте тим, хто цього потребує. Це більше допоможе мертвим і не матиме страшних наслідків для нашого здоров’я, майбутнього наших дітей і внуків.

Закликаємо мешканців громади бути відповідальними та свідомими. Пам’ятаймо, що для померлих найцінніше наша щира молитва. Якщо ви все-таки хочете засвідчити свою пам’ять та шану, зробити це можна без шкоди для довкілля, віддавши перевагу живим квітам.