Слухати радіо RadioKOR

Лісівники закликають: Вирушаючи на відпочинок, дотримуйтеся правил поведінки в лісі!

Шановні мешканці! Вирушаючи на відпочинок пам’ятайте про дотримання правил поведінки в лісі, на воді чи в інших місцях, які ви обираєте.

  • Не розпалюйте у лісі вогнищ у пожежонебезпечний період, особливо у сухий період, коли є небезпека загоряння лісової підстилки.
  • Не смітіть у лісі! Бляшана консервна банка повністю зникає лише через 100 років, алюмінієва – 500, а поліетилен – 250 років, скляні пляшки та бите скло практично вічні. Таким чином, смітимо на століття!
  • Поводьтеся в лісі тихо! Ліс – це домівка тварин, а ви – гості у цій домівці! То ж будьте культурними гостями!

Будьте виховані і обережні, і тоді відпочинок на природі залишить вам тільки приємні спогади!

Відповідно до Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачена адміністративна відповідальність за наступними статтями:

Відповідно до Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачена адміністративна відповідальність за наступними статтями:

Стаття 65. Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка

Незаконна порубка і пошкодження дерев або чагарників; перевезення, зберігання незаконно зрубаних дерев або чагарників; знищення або пошкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розсадниках і на плантаціях, а також молодняка природного походження і самосіву на площах, призначених під лісовідновлення,

– тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від тридцяти (510 грн.) до шістдесяти (1020 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від ста п’ятдесяти (2550 грн.) до трьохсот (5100 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, –

тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від шістдесяти (1020 грн.) до дев’яноста (1530 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шестисот (10200 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

{Стаття 65 із змінами, внесеними згідно із Законами № 81/96-ВР від 06.03.96, № 55/97-ВР від 07.02.97; в редакції Закону № 2531-VIII від 06.09.2018; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2708-VIII від 25.04.2019}

Стаття 73. Засмічення лісів відходами

Засмічення лісів відходами –

тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти п’яти (425 грн.) до п’ятдесяти (850 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

{Стаття 73 із змінами, внесеними згідно із Законами № 81/96-ВР від 06.03.96, № 55/97-ВР від 07.02.97, № 1288-XIV від 14.12.99, № 3532-VI від 16.06.2011, № 1829-VIII від 07.02.2017}

Стаття 77. Порушення вимог пожежної безпеки в лісах

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах – тягне за собою накладення штрафу на громадян від дев’яноста (1530 грн.) до двохсот сімдесяти (4590 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двохсот сімдесяти (4590 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот сімдесяти (4590 грн.) до дев’ятисот (15300 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шістсот тридцяти (10710 грн.) до однієї тисячі восьмисот (30600 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

{Стаття 77 в редакції Закону № 81/96-ВР від 06.03.96; із змінами, внесеними згідно із Законами № 55/97-ВР від 07.02.97, № 1829-VIII від 07.02.2017, № 556-IX від 13.04.2020}

Правила поведінки в лісі в пожежонебезпечний період

Сонячні дні сприяють відпочинку на природі. Більшість громадян у вільний час виїздить за місто: на дачу, до води. На жаль, на відпочинку люди забувають про правила поведінки у лісі, спричиняючи пожежі і самі несуть небезпеку для навколишнього світу. Проводячи дозвілля у лісовій та парковій зоні, не забувайте дотримуватись вимог пожежної безпеки! Пам’ятайте: джерелом пожежі в лісі є необережно кинутий сірник або недопалок. Ніколи не залишайте розведене вогнище без нагляду! Незагашене вогнище може стати причиною лісової пожежі. Також є небезпечна просякнута мастилом, бензином, гасом чи іншою пально-мастильною речовиною ганчірка.

Пожежу може спричинити навіть заправка паливного баку машини при працюючому двигуні. А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагоряння лісової підстилки.

Зазвичай, часто причиною лісової пожежі є випалювання сухої рослинності на полях та луках. Необдумане випалювання сухої рослинності призводить до загибелі всього живого (комах, птахів, першого приплоду зайців…) і може спричинити лісову пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто. На гасіння лісових пожеж витрачаються величезні сили та засоби.

При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 – ти кілограмів мікрочастинок диму, до складу яких входить низка ракотворних сполук. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин. Про згубні наслідки випалювання свідчить загрозлива статистика останніх років, щодо поширення алергічних та ракових хвороб, які виникають через такі заходи з «поліпшення сіножатей і пасовищ».

Верховна рада України прийняла Закон  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження довкілля щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу”

Законом передбачається удосконалити порядок притягнення до відповідальності за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків для того, аби зменшити руйнівні наслідки та захистити право громадян на безпечне повітря і навколишнє середовище, а також зменшити кількість пожеж, які виникають через це.

Законом внесено зміни:

  • до статей 241, 245 Кримінального кодексу, якими збільшено розміри штрафів за забруднення атмосферного повітря (з 100 – 200 до 1800 – 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу (з 300-500 до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
  • до статей 77, 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими значно збільшуються розміри штрафів за порушення вимог пожежної безпеки в лісах (з 5 – 50 до 90 – 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), за самовільне випалювання рослинності або її залишків (з 10 – 70 до 180 – 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) та за самовільне випалювання рослинності або її залишків в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду (з 20 – 100 до 360 – 1800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Сподіваємося, що високі штрафи зупинять паліїв від незаконних дій.

Як показує практика, більшість лісових пожеж в лісах виникає з вини місцевого населення. Саме бездумна діяльність та необережність людей – головна причина всіх тих нещасть, що приносять пожежі. Тому, у першу чергу, треба боротися не тільки із самими пожежами, а з їхньою першопричиною – бездумною діяльністю людей. Ніколи не підпалюйте суху траву на полях та в лісі. Якщо побачите, що це роблять інші, зупиніть їх і поясніть, чим небезпечне спалювання трави. Ніколи не розводьте багаття в недозволеному місці та не дозволяйте дітям гратися з вогнем.

Якщо ж ви помітили невелике загорання трави або тліючу лісову підстилку від покинутого багаття, намагайтеся загасити його самі. Іноді досить просто затоптати полум’я, або залити його водою. Якщо ж пожежа розгорілася, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном „101” чи повідомте лісову охорону або органи місцевого самоврядування і вкажіть про місце загоряння та як туди добратися.

Філія “Коростишівське лісове господарство” ДП “Ліси України”