Підгодівля лісових мешканців взимку: хто це забезпечує і навіщо

Для тваринного світу настання холодів та утворення снігового покриву – це справжнє випробування. Саме в цей період актуальною стає підгодівля тварин, для яких зменшується можливість якісно і регулярно харчуватись тим, що зазвичай складає їхній раціон. Корми для лісових мешканців починають запасати ще наприкінці весни – на початку літа.
Для цього використовують тони сіна, віники, закуповують додатковий корм, а також дуже потрібну усім лісовим мешканця взимку сіль. Для цього використовують солонці з кухонної солі. Така підгодівля особливо добре впливає на організм оленів та зайців-русаків, зміцнює їх та підсилює імунітет. Розкладають корми 2-3 рази на тиждень у спеціально відведених місцях – підгодівельних майданчиках. Такі лісові ділянки зазвичай робляться у малодоступних для сторонніх людей місцях, які тварини часто відвідують і де почувають себе спокійно. Найчастіше до них навідуються кабани та зайці, зрідка лосі та олені.
Чому це важливо?
Взимку зниження температури повітря і збільшення снігового покриву в лісах зменшують можливість тваринам якісно і регулярно харчуватись тим, що зазвичай складає їхній раціон. Для лісових мешканців – це період суворих випробувань на виживання, адже листя з дерев і кущів опало, пожовкла трава сховалась під сніговою товщею і прогодуватись тваринам, основним кормом яких є рослинність, стає вкрай важко.
Щоб допомогти лісовим звірям пережити зимову нестачу харчів, працівники лісового господарства здійснюють підгодівлю диких тварин заздалегідь заготовленими кормовими віниками з гілок листяних порід дерев, також у раціон включають кукурудзу. Така підгодівля дозволяє звірям поновити сили і втримати той вітамінний і жировий баланс, що сприяє їх адаптації до погодних умов і допомагає елементарно – вижити, коли звична природна їжа недоступна.
Варто зауважити, що зимова підгодівля – це аж ніяк не приручення диких тварин, а допомога в найскрутніший період року. Підгодівля не повинна заміняти природну кормову базу, або призводити до відвикання від природного кормодобування. Вона відіграє важливу роль у підтриманні чисельності їх поголів’я, забезпечує виживання багатьох видів в екстремальних зимових умовах.
Дикі тварини – це наше природне багатство і наш обов’язок зберегти його для майбутніх поколінь, а понесені витрати на їх збереження окупляться митями прекрасних моментів спостереження за дикими мешканцями нашого краю!
Чим підгодовувати диких тварин взимку?
Неправильно думати, що всіх диких тварин можна годувати одним і тим же. Кожен вид має свої переваги в їжі. Наприклад, оленів і косуль варто годувати сіном та гілками (з листям, у вигляді віників), зайців – вівсом, горохом, кабанів – зерном, картоплею тощо. Щоб тварини не відвикли самостійно добувати їжу, їх корм повинен становити лише частку раціону. Решту їжі вони повинні добувати самі.
Філія “Коростишівське лісове господарство”
ДП “Ліси України”