Трагедія в Березині: Нелегальне виробництво вибухівки перетворило мирне село на зону катастрофи

2 липня 2025 року, близько 18:00 спокій села Березини Глибочицької громади Житомирського району було зруйновано двома потужними вибухами. За кілька хвилин тиша поступилася сиренам швидких, диму й розгубленим крикам. Вибухова хвиля прокотилася вулицями, залишаючи після себе руїни, травмованих і сльози.
Унаслідок трагедії загинули двоє місцевих жителів — 16-річний хлопець і 26-річний чоловік. Ще 83 людини, серед них – чотири дитини, отримали поранення, десятки з них — тяжкі. Під час проведення рятувальних робіт із зруйнованого будинку бійці ДСНС врятували чотирьохрічну дівчинку, з різними травмами її винесли з оселі та передали медикам. Серед постраждалих був один іноземець, японець, якому також було надано необхідну допомогу, забезпечено прихисток і лікування. Пошкоджено понад 230 будинків, знищено автомобілі, інфраструктуру, приватне майно.
Також внаслідок вибуху сталося пошкодження ліній електропередач, через що від електроенергії було відключено понад 700 житлових будинків. Окрім розборів завалів, рятувальники проводили ще гасіння декількох пожеж, що виникли внаслідок події. Від Головного управління ДСНС в області – 106 рятувальників та 25 одиниць техніки.
Як встановило слідство, епіцентром трагедії стало нелегальне виробництво вибухових речовин, облаштоване в колишньому корівнику, складі та ваговій на околиці села. Організатор — 60-річний підприємець із Сумщини — заради прибутку порушив усе, що тільки можна: техніку безпеки, закони, мораль.
Разом із чотирма спільниками він залучив до роботи некваліфікованих людей, не маючи жодних дозволів, ліцензій чи контролю. Вибухові речовини виготовляли в непридатних умовах, поруч із житловими будинками. Коли сталося загоряння, пролунав вибух силою понад 4 тонни в тротиловому еквіваленті.
Уже за лічені хвилини після вибуху на місці працювали ДСНС, швидка, поліція. На місце трагедії прибули обласна та місцева влада. Одразу було створено Штаб із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
У день надзвичайної події, що сталася на 126 км автодороги Київ — Чоп поблизу села Березина, рух транспорту в обох напрямках було оперативно перекрито з міркувань безпеки. Уже після 21:00 того ж дня на місці події відновили частковий проїзд — організовано двосторонній рух по одній смузі в кожному напрямку.
Після надзвичайної ситуації в селі Березина фахівці Державної екологічної інспекції Поліського округу спільно з працівниками екстрених служб, Національної поліції та ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» здійснювали огляд і фіксацію фактів завдання шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайної ситуації на підприємстві, розташованому на території Глибочицької сільської ради та провели дослідження якості атмосферного повітря.
У двох точках поблизу місця події було виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій деяких продуктів згорання:
- 100 м на схід від епіцентру: перевищено вміст діоксиду азоту (0,3 мг/м³ при нормі 0,2 мг/м³) та сірчистого ангідриду (2,5 мг/м³ при нормі 0,5 мг/м³);
- 400 м на південний схід: перевищення діоксиду азоту (0,26 мг/м³) і сірчистого ангідриду (1,8 мг/м³) при аналогічних нормативах.
Інші показники, зокрема рівень оксиду вуглецю та аміаку, залишилисяся в межах норми. Також перевищень радіаційного фону не було зафіксовано.
На території міста Житомира та в навколишніх населених пунктах (с. Глибочиця, с. Клітчин, район аеропорту, автовокзалу та Нижньої Польової) якість повітря залишалася в межах допустимих норм.
Після трагедії жителі села одразу були евакуйовані, надано першу допомогу, після чого почалася робота з документами, оцінкою збитків і організацією відновлення.
«Наше пріоритетне завдання – виплата компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло громадян. Наразі йдеться про 232 будинки у п’яти селах Глибочицької громади: Березина, Кмитів, Левків, Гадзинка, Великі Кошарища. Орієнтовна потреба у коштах для компенсацій – понад 125 млн грн. Відповідні кошти вже передбачені в Резервному фонді Державного бюджету, в обласному бюджеті та бюджеті Глибочицької громади.
Час призначення Кабінетом міністрів України виплат залежить перш за все від того, як швидко громаді вдасться зібрати необхідний пакет документів на кожен зруйнований та пошкоджений будинок,- зазначив начальник Житомирської обласної державної адміністрації Віталій Бунечко. – Для цього обласною військовою адміністрацією організовано пріоритетний розгляд заявок на відновлення документів, що встановлюють особу та технічних паспортів на будинки для жителів постраждалих населених пунктів. Визначені відповідальні за це працівники Міграційної служби та Бюро технічної інвентаризації. Дуже важливо, щоб жителі та громада зі свого боку тримали на контролі, хто з їх сусідів ще не подався на відновлення документів та сприяли початку цього процесу.”
Завдяки співпраці з Житомирською обласною військовою адміністрацією на благодійний рахунок БО «Фонд громади Житомира», відкритий спеціально для підтримки постраждалих, почали надходити кошти від підприємців Житомирщини.
Рада волонтерів Житомирської районної військової адміністрації також не залишилася осторонь цієї біди. Вони, пліч-о-пліч з рятувальниками, поліцією та представниками влади, оперативно долучилися до ліквідації наслідків надзвичайної події та надання допомоги постраждалим.
До підтримки постраждалих долучилися також благодійні фонди, волонтери, інші громади: БФ «Штаб допомоги Житомира», БФ «Рокада», Червоний Хрест, Гуманітарний Хаб Житомир, БФ «Банк Добра», ГО «Промінь добра» та багато інших.
Сільський голова Глибочицької громади Сергій Сокальський висловив щиру вдячність усім, хто долучився до допомоги жителям села Березина, постраждалим від надзвичайної ситуації.
Окрема подяка адресована заступнику начальника ОВА Віктору Градівському — за сприяння у вирішенні питання щодо нарахування оплати за розподіл газу для абонентів, чиї будинки повністю зруйновані. За результатами звернення, ТОВ «Газорозподільні мережі України» призупинило такі нарахування.
Сільський голова також подякував громадам і підприємствам, які оперативно надали гуманітарну, технічну й фінансову допомогу: Коростишівській міській раді та в. о. міського голови, секретарю міської ради Юрію Денисовцю, Станишівській сільській раді та сільському голові Юрію Матвійчуку, Хорошівській селищній раді та селищному голові Володимиру Столярчуку, Квітневій територіальній громаді та сільському голові Анатолію Олійнику, Малинській міській раді та міському голові Олександру Ситайлу, ТОВ «Коростишівземінвест» та генеральному директору Олександру Вознюку, ТОВ «УКРАГРО ПОЛІССЯ», ДП «РИТМ» ТОВ «РОСТ» та його директору Сергію Морозову, усім хто не залишився осторонь. Надання будівельних матеріалів, організація логістики, оперативна реакція на потреби постраждалих — усе це свідчить про єдність, небайдужість та силу підтримки.
Наразі слідство триває. Розслідування веде Національна поліція Житомирської області, процесуальне керівництво — прокуратура. Організаторам незаконного виробництва висунуто підозру, обрано запобіжний захід — тримання під вартою. Проводяться обшуки, вилучаються докази, допитуються свідки. Фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі. Про це повідомили у поліції.
Трагедія в Березині — болісне нагадування, до чого може призвести безкарна жадоба. Але це також доказ того, що українська громада — жива, сильна, здатна захищати, відбудовувати й підтримувати.
У єдності — наша сила. Разом ми здатні подолати найтяжчі випробування.
Надія МЕЛЕНЕЦЬ