Договір оренди квартири: чому так важливо офіційне узгодження усіх деталей

Договір оренди житла є офіційним документом з Цивільного кодексу України (розділ 59 «Наймання, оренда житла»), згідно якого власник житла та його майбутній квартирант обговорюють та чітко прописують свої відносини щодо житлової площі, а також варіанти вирішення спірних питань та ситуацій.
Відповідно рішення виконавчого комітету Коростишівської міської ради від 25.10.2022р. за № 254 визначено величину опосередкованої вартості найму (оренди) житла на одну особу в місті Коростишеві у Ш-му кв. 2022р. в розмірі 285 грн за місяць з урахуванням мінімальної норми забезпечення житлом 6 кв.м.
Відсутність договору оренди: особливості та ризики, про які варто пам’ятати
Оскільки Законом не передбачено можливості оренди житла без оформлення відповідного договору, то будь-які права та обов’язки сторін, а також відносини в цілому вважати дійсними та законними не можна. Згідно цього, у наймача немає підстав і прав проживати в квартирі, тому при бажанні власник може звернутися до правоохоронних органів з заявою, що в його власності перебувають сторонні особи. Проте, таке зверення обумовлене захистом власності громадян, а не виселенням орендаторів. У такому випадку передбачений окремий чіткий порядок виконання судових рішень, що є досить тривалим у часі.
З іншої сторони, якщо договору оренди немає, то відсутні і законні підстави вимагати оплату за оренду житла. Крім того, на це може звернути увагу податкова служба, що зумовлене незаконністю здачі житла в оренду без заключення відповідного договору.
Саме тому непідтверджені договором відносини між власником та квартирантом більше сприймаються, як ризик, що не виправдовує заощаджену суму грошей, яка б мала піти на оплату податків. До того ж, ризики є не лише зі сторони власника квартири, що може залишитися без обіцяних грошей, а й для самих квартирантів.
Будь-які усні угоди не мають жодної юридичної сили, а головна причина відмови від заключення договору оренди – небажання сплачувати податки. При цьому, часто житло здають знайомим, колегам та родичам. Повністю довіряючи один одному на початку, обидві сторони не помічають, як стають вкрай вразливими, оскільки ризикують втратити не лише гроші і майно, а й близьких людей.
Також відсутність офіційних документів дозволяє винаймати житло практично анонімно, уникнувши при цьому, будь-якої відповідальності за дії в межах та пошкоджене майно. Таким чином виходить, що власники квартир ризикують більше.
Перелік основних ризиків для власника житла:
- не отримати очікувану оплату за житло та мати заборгованість за комунальні послуги, якими користувалися інші люди (якщо справа дійде до суду, то необхідних доказів просто не буде);
- втратити майно або отримати його пошкодженим (квартиранти можуть просто продати меблі та побутову техніку, якщо не буде детального опису майна на момент заключення договору);
- якщо квартиранти порушуватимуть спокій сусідів, це може призвести до виклику поліції та нарахування додаткових штрафів;
- квартиранти також можуть завести тварин без дозволу власника;
- у таких квартирантів є можливість здати житло третім особам, отримуючи з цього додаткову вигоду, що принесе лише шкоду власнику.
При цьому завжди залишається ризик, що «добрі сусіди» повідомлять в правоохоронні органи щодо нелегальної здачі квартири в оренду, що може коштувати власнику немалих грошей.
Перелік основних ризиків для квартирантів житла:
- без договору власник може вигнати квартирантів з речами у будь-який момент, навіть без особливих на те причин;
- власник може на свій розсуд збільшувати орендну плату;
- у орендодавця залишається право регулярно відвідувати житло, порушуючи спокій та особисті кордони квартирантів, особливо, коли їх самих немає вдома.
Тому виходить, що при усних домовленностях можна лише сподіватися на адекватність та чесність обох сторін, проте, часто це закінчується не надто добре.
Варто пам’ятати, що взаємна довіра – це чудово, проте будь-які серйозні розбіжності та спірні питання можна вирішити лише перемовинами або ж через суд. Останній варіант вимагає саме офіційного підтвердження.
Мета підготовки статті – допомогти правильно оцінити всі ризики та вигоди від обох варіантів оформлення відносин щодо здачі квартири в оренду та прийняти дійсно правильне рішення, підготувавши усі офіційні документи та звернувшись до нотаріуса задля убезпечення себе від неприємностей 😉