06 серпня — Преображення Господнє та Яблучний спас

Сьогодні, 06 серпня, віряни святкують Преображення Господнє – одне з 12 найбільших свят у церковному році. Цього дня до церкви несуть святити кошики з плодами врожаю, мед, зерно, колосся пшениці й обов’язково яблука. За народним повір’ям, кожен має скуштувати шматочок освяченого яблучка. Раніше свято відзначалося 19 серпня.
Що можна робити на Яблучний Спас – традиції та повір’я
На другий Спас (Яблучний) здавна заведено ходити на богослужіння з яблуками та іншими фруктами й овочами, освячувати їх, а тільки потім їсти. Обов’язково такими ласощами потрібно пригостити родичів, сусідів і жебраків. Також на яблуці можна поворожити – якщо після освячення фрукта загадати бажання і відкусити шматочок, можна зрозуміти, збудеться задумане чи ні – позитивний результат можливий, тільки якщо фрукт солодкий.
Ще одна традиція на Яблучний Спас – робити випічку з яблуками першого врожаю. Це можуть бути будь-які кулінарні шедеври – від пиріжків до тортів, головне, щоб випічка була пісною.
Що не можна робити на Яблучний Спас – головні заборони
Як і будь-яке інше народно-церковне свято, Яблучний Спас має і свої обмеження. Порушення правил здавна вважалося гріхом, тому краще дотриматися традицій. На Яблучний Спас не можна:
- прибирати в домі – краще зробити це до свята;
- працювати на городі;
- прати, шити, в’язати;
- вбивати будь-яких комах;
- влаштовувати гучні гуляння;
- вживати спиртне.
Яблучний Спас припадає на половину Успенського посту, а це означає, що віряни не можуть дозволити собі порушити харчову аскезу. Як ми вже говорили, дозволяється скуштувати трохи риби і скуштувати святкової випічки з яблуками, але всі страви обов’язково мають бути пісними.