Чи є життя у Чорнобилі?

Чорнобильська атомна електростанція — перша АЕС та території сучасної України (м. Прип’ять Київської області). Будівництво стартувало в 1970 році, а працювати станція розпочала  26 вересня 1977 році.

Головна мета роботи – компенсування дефіциту електроенергії в Центральному енергетичному районі.

У ніч на 26 квітня 1986 року, при проведенні проєктних випробувань, на четвертому енергоблоці стався вибух, який знищив ЧАЕС упродовж 3 секунд. Внаслідок аварії та забруднення навколишньої території радіоактивними речовинами, було повністю евакуйовано населення Прип’яті, Чорнобиля та всіх інших населених пунктів у радіусі 30 км навколо станції. А сама аварія є однією з найбільших техногенних катастроф в історії людства.

 

То чи є життя у Чорнобилі?

Згідно з Законом України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», проживання населення в Зоні заборонено.

Однак, вже майже 30 років у колишніх населених пунктах несанкціоновано проживає трохи більше 100 осіб, так званих «самопоселенців». У 1988 р. в Зоні проживало 1200 самопоселенців. У 1992 р. – 800, у 1999 – 600, у 2005 – 350, у 2013 – 180, у 2019 – 118.

Зона відчуження – це серце Українського Полісся. Тут можна зустріти притаманний цій землі пейзаж: рівний рельєф з пагорбами, річки й болота та густі ліси.

Незвичайний для цієї географічної зони ландшафт – перелоги. Вони з’явилися на місці сількогосподарських угідь. Саме наявність перелогів спонукала науковців до експерименту зі створення вільної популяції коней Пржевальського у Зоні.

У Зоні відчуження налічується понад 1200 видів рослин, 200 видів мохів і 120 видів лишайників.

Зміни у флорі Зони переважно не були спричинені радіацією. Внаслідок аварії загинули лише соснові ліси неподалік станції, що зазнали впливу найвищих доз радіації, також відомі як Рудий ліс. Ця назва походить від специфічного кольору загиблої хвої.

У Зоні відчуження є такі знакові види тварин, як вовк, ведмідь, рись, борсук, олень, лось, дика свиня та козуля. Загалом зареєстровано близько 400 видів хребетних тварин.

Тварини, які занесені до Червоної книги України нараховують понад 100 видів. З риб – це  річкова мінога; зі ссавців – борсук, річкова видра, рись; з птахів – чорний лелека, гоголь, скопа, рудий шуліка, орлан-білохвіст, великий та малий підорлик, змієїд, сірий журавель, лежень, кулик-сорока, пугач та сірий сорокопуд.

Через 15-20 років після аварії на ЧАЕС стало зрозуміло: природа потужніша за такий страшний антропогенний фактор, як Чорнобильська катастрофа.

Територія в кілька гектарів сама по собі стала заповідною: там знайшли притулок і комфортні умови для розмноження сотні видів типових і рідкісних тварин.

Чорнобиль – це унікальна пам’ятка, що змінила історію світу. Тому не дивно, що вже давно стала туристичним магнітом. У 2019 році зону відчуження відвідали 124 000 туристів, а у 2020-му –  31 720 відвідувачів, COVID-19 вніс свої корективи.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *