14 серпня – Медовий або Перший Спас – Маковія. Вітаємо!

14 серпня православні християни відзначають Медовий Спас або, як його ще називають, Маковій.

У цей день віруючі традиційно освячують у храмах воду, мед, мак, а також готують букет-оберіг з польових квітів. Освячені квіти зберігають весь рік як цілюще зілля. Їх також кладуть під подушку дітям, які погано сплять.

Кожен елемент святкового маковійчика мав символічне значення. Полин слугував талісманом від всілякої напасті та сповнював здоров’ям, волошка – дарувала мир усій родині, сонях – втілював небесне світило, а головки маку у букеті – нагадували про Великих мучеників.

Свято Маковея — це поєднання двох світів, тобто, народних українських традицій та християнських легенд.

Християни в цей день вшановують пам’ять семи мучеників Маккавеїв та  відзначають Походження чесних древ Животворчого Хреста. Що означає ця назва? За легендою, коли весь Константинополь страждав від епідемії, яка передавалася через воду — частка дерев’яного хреста врятувала людей від нещастя. Саме шматочок того хреста, на якому був розіп’ятий Ісус, став предметом освячення всіх водойм у Константинополі. Від цієї християнської легенди й виникла традиція святити воду на Спаса.

До церкви приносять святити, звісно, мак та мед нового врожаю. І, обов’язково, воду. Мед не слід забирати додому. Після освячення, його треба віддати нужденним, або залишити, як милостиню, у церкві.

Також, святили різні квіти (особливо волошки й чорнобривці) й оберіг із трав, що називався Маковійчиком. Оберіг роблять із голівок маку, чорнобривців та жоржини, гвоздик та волошок, полину та інших цілющих трав. Маковійчики також несуть святити до церкви.

Традиції

В Україні до цього свята пекли пироги і коржі з маком. Традиційні букети на Поділлі називалися маковійками. Їх носили до церкви дівчата, перед цим ситно поснідавши – щоб наступний рік був врожайним.

Освячену макову головку також клали під подушку дітям, які погано засинають або неспокійно сплять.

Освячені на Маковія квіти й трави зберігали за іконами як цілюще зілля, яке давали хворій худобі. А освячений у церкві мак використовували для охорони житла, худоби, двору від нечистої сили.

У деяких селах Київщини на Маковія встановлювали високі хрести, прикрашаючи їх квітами й головками маку, а зверху прикріплювали гарбузову маску із запаленою свічкою всередині, що нагадувало людський череп. Протягом всієї ночі молодь співала і танцювала, оберігаючи свій маковіївський хрест.

Висушений маковійчик краще всього поставити на підвіконня. У старовину також вірили, що на Маковія жінкам прощаються всі незамолені гріхи, якщо вони самі себе пробачать і помоляться про прощення.

Народні прикмети та повір’я

  • На Маковея літо закінчується, осінь починається.
  • У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро, і різна погода.
  • На Перший спас і жебрак медку спробує.
  • Дощ на Маковея – мало пожеж буває.
  • На Маковей вдовам допомагай – слабкому допомога, а тобі щастя.
  • У Перший спас будь-який жіночий гріх проститься.
  • Після Першого спасу в воду не заходять.
  • Після Першого спасу коней у річці не купають

З інтернет видання.

Зі святом Вас!

Пречисте свято Медового Спаса і Маковія з запашними пиріжками і медовою вощиною ступає на поріг.

Нехай Господня благодать цього гарного православного свята принесе добро, любов і щирість у кожну родину.

Нехай маковими зернами у домівках проростає достаток і Янгол білокрилий Прощення торкнеться пір’ячком Божої любові кожного серця.

Хай буде благодатним для вас Щедрий Медовий Спас і Маковій!

Будьте з нами: http://www.radiokor.com.ua/

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *