“За гаряче й студене хапати”: реалії роботи за кордоном

Останнім часом робота за кордоном в українців набирає все більшої популярності. Чому саме так? З нами ділиться досвідом роботи Ганна Меленець, жителька міста Коростишів, яка двічі побувала в Польщі на заробітках. Ганна розповідає про свої враження, дає поради та відповіді на цікаві питання у нашому інтерв’ю.

«Перший раз працювала на шоколадній фабриці у Любліні, другий раз –  склад косметики, м. Блонє (біля Варшави). Але через початок пандемії була можливість залишитись, навіть, після  закінчення візи чи біометрії, до кінця карантину в Польщі», – говорить Ганна.

Що змусило Вас задуматись про заробіток за кордоном? Які були головні причини, що вплинули на Ваше рішення?

Завжди було цікаво спробувати свої сили, адже багато знайомих їздить за кордон на роботу і чула безліч історій: комусь подобається, комусь ні, хтось отримує хорошу вакансію, хтось ні, хтось повертається, хтось ні. Також не було постійної роботи в Україні.

Вдруге поїхала через 3 місяці після повернення додому, тому що сподобалося і зрозуміла, що там можу мати більшу заробітну плату. Але вирішила спробувати щось нове, тому обрала інше місто й інший напрямок роботи.

За якими критеріями Ви обирали країну, сферу діяльності, умови роботи тощо?

Уперше їхати було страшно, тому обирала країну,  яка користується найбільшою популярністю заробітчан. У тому числі, не потрібні великі фінансові затрати, аби виїхати у Польщу.Немає опису.

Чи звертались Ви до спеціалізованих компаній, які займаються відправкою заробітчан за кордон, та за якими критеріями Ви її обирали?

Уперше допомагав знайомий, який живе в Любліні. Вдруге звернулася до агенції для пошуку вакансії та оформлення усіх документів.

Дізнавалася чи є в них ліцензія, з якими агенціями вони співпрацюють у Польщі та читала відгуки на різних незалежних інтернет-ресурсах.

Якою була Ваша підготовка до подорожі в іншу країну?

Це був наче виклик для самої себе! Готувалася до поїздки морально, що доведеться тяжко працювати та мирилася з думками, що довго не буду бачити рідних.

Скільки часу Ви витратили на підготовку документів та ознайомлення зі всіма аспектами майбутньої роботи?

Вперше – 2 тижні чекала запрошення з польської агенції, як отримали одразу купили квитки та поїхала. Другий раз ми завчасно почали готувати документи, бо наближалися новорічні свята. Тому цього разу довше, але сама підготовка документів зайняла 1-1.5 місяці.

Чи є певні причини, за якими людям можуть відмовити у працевлаштуванні?

Не знаю, мабуть є. Раджу прочитати додаткову інформацію тим, хто планує поїздку.

Чи був певний фінансовий внесок, для того щоб влаштуватися на роботу за кордоном, та чи окупився він?

Вперше – ні, а вдруге – заплатила агенції в Житомирі, яка знайшла вакансію та заповнила усі документи з якими я просто пішла у візовий центр. Але на майбутнє, краще без агенцій. Так як, запрошення польські роботодавці дають безкоштовно, заповнити документи все можна самостійно. Витрати окупляться в перший же місяць роботи.

Офіційно чи неофіційно Ви працювали за кордоном? 

Двічі – офіційно. А також у Польщі є класний закон – особи до 26 років звільняються від сплати податків, навіть іноземці.

Які послуги надавала компанія, до якої Ви звернулись? Чи займалася вона страхуванням, пошуком житла, проїздом по місту, якщо воно того потребувало та Вашим харчуванням?

Страхуванням займалася сама. Хостел або квартиру надає агенція. Умови комфортні. Від 150–250 злотих у місяць відраховували з заробітної плати (на 2019-20рр.).

Вперше містом возив координатор, вдруге – в офісі у Варшаві розповіли і надали детальний маршрут (з фото), який показував шлях до вокзалу та з вокзалу до квартири в Блонє. Також на зв’язку був координатор, на випадок, якщо хтось заблукає.

Які види робіт та умови праці Вам пропонувалися?

Склади і фабрики: одягу, автомобілів, побутової техніки, косметики, кондитерських виробів, картону, пекарні та вакансії пов’язані з сільським господарством.

Ви працювали за своєю спеціальністю, яку отримали в Україні чи сфера діяльності того не вимагала?

Сфера діяльності того не вимагала, але поляки дуже дивувалися чому ми працюємо у них з вищою освітою, але коли дізнавалися, яка мінімальна заробітна плата в Україні, то чудово все розуміли.

Чи отримали Ви певний досвід, навички під час перебування на заробітках за кордоном?

Так, звісно. Самостійність, відповідальність, стресостійкість, комунікабельність, терпіння, можна вивчити мову, познайомилась ближче з польським менталітетом та культурою. Нині маю хороших приятелів з якими там познайомилась.

Чи багато людей різних національностей Ви зустрічали під час перебування на базі Вашої роботи за кордоном?

Зустрічала українців з усіх куточків країни, білорусів та росіянку. Також були люди з різних куточків Європи.

Чи можливий варіант відмови від роботи, якщо вид діяльності чи умови праці Вас не задовольнили?

Так, нормальна агенція має знайти комфортну вакансію. Якщо у вас є вагомі та адекватні причини для зміни роботи, агенція цьому посприяє, але це точно не буде 5 разів.

Чи виникали у вас різного роду труднощі під час перебування в іншій країні (законодавчі, мовні, фінансові, медичні тощо)  та як Ви їх вирішували?

Інколи мовні, але ми їх вдало вирішували за допомогою перекладача, або інших українців, які розуміють польську. Інших труднощів не було.

Чи хотіли б Ви повторно поїхати на заробітки до іншої країни?

Поки не планую.

Чи задумувались Ви, щоб залишитися в іншій країні на постійній основі?

Так, адже не хочу, щоб диплом просто лежав на полиці, тим більше моя спеціальність мені подобається.  Я люблю свою країну, хочеться творити тут і прославляти Україну. Єдиний мінус роботи в Україні – це дуже мала заробітна плата.

Чи можливі ідентичні шляхи працевлаштування з аналогічною заробітною платою в Україні, та чи надали б Ви їм перевагу? 

Якщо б я отримувала тут таку ж заробітну плату, як в Польщі, то я б нікуди й не їхала, хіба що, тільки на відпочинок.

В Україні є такі ж види робіт і люди тут важко працюють, але оплата набагато менша, тому люди змушені виїжджати за кордон. Інколи і сім’ями, або залишаючи їх на довгий термін, що дуже прикро.

Що б Ви радили людям, які планують виїхати на заробітки до інших країн?

Хочете? Їдьте і спробуйте, за вас цього ніхто не вирішить. Якщо не сподобається – завжди є шанс повернутися, або щось змінити.

Максимально дізнайтеся куди ви їдете, яка робота, житло, місто. Домовляйтеся про все одразу! Наприклад, чи є можливість змінити житло, роботу та питання стосовно заробітної плати.

Готуйтеся до важкої праці і до того, що трохи свого здоров’я ви залишите на тій роботі, тому хто не готовий – не варто обирати тяжкий вид праці. Однак, той, хто вміє бачити прекрасне, то знайде там хороших знайомих і навіть друзів, є змога подорожувати країною, якщо вдало поєднувати роботу і відпочинок (у Польщі подорожувати дешевше і простіше, ніж в Україні). Тим паче, це чудова можливість отримати цікавий досвід та зрозуміти, чи ви хочете працювати за кордоном, чи все ж таки в Україні.

Інтерв’юєр: Денис Лось

Інтерв’ювований: Ганна Меленець

Немає опису.

Немає опису.

Фото з особистого архіву Ганни Меленець

Дякуэмо, що Ви з нами: http://www.radiokor.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *