Реалії роботи по ту сторону кордонів

Останнім часом робота за кордоном в українців набирає все більшої популярності. Чому саме так? З нами ділиться досвідом роботи у Німеччині Яна Паламарчук, мешканка міста Коростишів. Про всі етапи, умови, труднощі та поради вона ділиться у інтерв’ю.

Яна працювала у місті Штутгарт у компанії по фасуванню руколи .

Що змусило Вас задуматись про заробіток за кордоном? Які були головні причини, що вплинули на Ваше рішення?

Я часто чула від знайомих про те, що вони були на заробітках, заробили «кругленьку» суму, витратили її на щось корисне, побачили світ. Мені також захотілося спробувати попрацювати за кордоном, щоб мати уявлення про те, як це насправді, які є плюси та мінуси та чи варто таким чином заробляти гроші.

За якими критеріями Ви обирали країну, сферу діяльності, умови роботи тощо?

У мене була мрія – побувати в Німеччині. Це розвинута країна, з високими технологіями та якісними продуктами виробництва. Тому вирішила поєднати приємне з корисним: відправитися в подоріж та заробити при цьому грошей.

Чи звертались Ви до спеціалізованих компаній, які займаються відправкою заробітчан за кордон, та за якими критеріями Ви її обирали?

Так, зверталася в компанію Української асоціації молодих фермерів, яка допомогла в організації поїздки. Головним критерієм було те, щоб ця компанія була перевірена. Тобто, до неї за послугами зверталися знайомі, в яких залишилося приємне враження від співпраці. Тому, що є багато випадків, коли «кидають» на гроші, не надають послуги, за які були заплачені немалі кошти. Також плюсом були молоді робітники компанії, які посміхалися та були приємні у спілкуванні. Так як в компанію довелося їздили неодноразово, то місцезнаходження, для мене особисто, було вдалим.

Якою була Ваша підготовка до подорожі в іншу країну?

Звісно, головним етапом це була підготовка документів, в якій допомагала УАМФ. Поїздка базувалася не тільки на заробітку грошей, а й їх внеску в сумі приблизно 20тис.грн (це був 2019 рік, зараз сума може відрізнятися), з урахуванням купівлі деякого додаткового одягу, харчів у дорогу та грошей з собою на перший час.  Ці гроші потрібно було зібрати, або позичити. В моєму випадку, я їх позичила у батьків, які підтримали ідею.

Скільки часу Ви витратили на підготовку документів та ознайомлення із всіма аспектами майбутньої роботи?

Перед оформленням документів я мала змогу ознайомитися з умовами співпраці з компанією, країнами та роботою в них. Потім агенція зайнялася оформленням документів – чекали трішки більше місяця. Сумарно, на вирішення усіх питань і в результаті «впевненої» відправки автобуса в іншу країну, пройшло приблизно два місяці.

Чи є певні причини, за якими людям можуть відмовити у працевлаштуванні?

Так, якщо людина неповнолітня, має певні фізичні вади, погано володіє мовою тієї країни до якої їде, або англійською, не знає базових навичок роботи, якою буде займатися.

Чи був певний фінансовий внесок, для того щоб влаштуватися на роботу за кордоном та чи окупився він?

Для того, щоб співпрацювати з компанією, яка допомагає у працевлаштуванні за кордоном, потрібно зробити певний грошовий внесок. На співпрацю з компанією було витрачено більше 13тис. грн, але були й додаткові витрати для поїздки. Загальна сума поїздки обійшлася приблизно в 20тис. грн.

Які послуги надавала компанія, до якої Ви звернулись? Чи займалася вона страхуванням, пошуком житла, проїздом по місту, якщо воно того потребувало та Вашим харчуванням?

Компанія знайшла роботодавця, вела з ним перемовини, займалася документами та організовувала увесь процес. Житло було передбачене, але за нього потрібно було платити 300 євро з людини на місяць. Агенція подбала про дорогу, найняла комфортабельний автобус. Харчування та поїздки по місту за кордоном були за свій кошт.

 Які види робіт та умови праці Вам пропонувалися?

Також пропонувався збір полуниці в іншій країні, але кажуть, що це надзвичайно складна робота. Тому ми обрали інший варіант.

Ви працювали за своєю спеціальністю, яку отримали в Україні чи сфера діяльності того не вимагала?

Ні, я не працювала за своєю спеціальністю, а вирішила пізнати навички нової роботи, яка не вимагала ідеального володіння англійською, або німецькою мовами.

 Чи отримали Ви певний досвід, навички під час перебування на заробітках за кордоном?

Так, я зрозуміла, що для будь якого виробництва, мабуть найголовніший критерій – швидкість виконання роботи. Навчилася робити ручну роботу швидко та якісно. Також побачила виробництво «з середини», відношення до іноземців та умови проживання.

Чи багато людей різних національностей Ви зустрічали під час перебування на базі Вашої роботи за кордоном?

Разом з нами працювали та проживали румуни. Більше національностей не було.

Чи можливий варіант відмови від роботи, якщо вид діяльності чи умови праці Вас не задовольнили?

Визначається певний період роботи, який прописується в контракті та його потрібно відпрацювати. Однак, якщо виникають непередбачувані ситуації у вигляді, наприклад, хвороби і подальшої непрацездатності, то керівництво може піти назустріч і відпустити додому.

 Чи виникали у вас різного роду труднощі під час перебування в іншій країні (законодавчі, мовні, фінансові, медичні тощо)  та як Ви їх вирішували?

Перша трудність – це був незвичний графік роботи. Потрібно було прокидатися о 4:30 ранку та працювати до 17:30-19:00, в залежності від кількості роботи. Праця була складною, тому що потрібно було постійно стояти на ногах та робити на швидкість. Кімната, в якій я проживала, була холодною, в результаті чого, захворіла. Також були труднощі зі спілкуванням.

Чи хотіли б Ви повторно поїхати на заробітки до іншої країни?

Мабуть ні, тому що робота дуже складна та тяжкі умови, можна більше витратити свого здоров’я, аніж заробити грошей. До іншої країни краще їхати в ролі туриста.

Чи задумувались Ви, щоб залишитись в іншій країні на постійній основі?

Так, тому що інша країна – це завжди цікаво та пізнавально. Головне, щоб робота за кордоном була під силу. Однак, потрібно цінувати свою рідну країну та вдосконалювати її, щоб не було потреби їхати на заробітки за кордони.

Чи можливі ідентичні шляхи працевлаштування з аналогічною заробітною платою в Україні, та чи надали б Ви їм перевагу? 

Так, можливі, потрібно просто підвищувати свою кваліфікацію. Великий плюс у тому, що ми носії рідної мови, і можемо вільно вирішувати будь-які питання. Також знаємо внутрішню політику, закони своєї країни, менталітет людей.

Що б Ви радили людям, які планують виїхати на заробітки до інших країн?

Бути готовим фізично та морально. Тому, що ви їдете працювати, а не відпочивати. Та й роботодавець відноситься відповідно, «поблажок» ніхто не дає. Також перед поїздкою бажано «підтягнути» англійську мову.

                                                                                                                          Інтерв’юєр: Денис ЛОСЬ

Інтерв’ювований: Яна ПАЛАМАРЧУК

Немає опису.

Немає опису.

Фото та відео з особистого архіву Яни Паламарчук

Дякуємо, що Ви з нами:http://www.radiokor.com.ua/

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *