Аналіз опитування: Трудова міграція. Чому українці їдуть за кордон?

На сьогодні робота за кордоном у суспільства стає дуже актуальною, рік у рік мільйони українців вирушають на той бік кордонів у пошуках роботи. Державна служба статистики України опублікувала статистичні дані міграції українців за 2019 рік (останні опубліковані дані), і такі цифри вражають. Понад пів мільйона українців вирішили працювати за кордоном. Які причини такого рішення, які умови праці та які країни обирають наші співвітчизники, ми розглянемо далі.

Зовсім недавно ми проводили опитування на території Житомирщини щодо ставлення українців до трудової міграції та запитували у них про головні аспекти роботи за кордоном. І та інформація, яку ми отримали виявилися дуже цікавою. Але перш ніж говорити про Житомирщину, розглянемо загальну ситуацію по трудовій міграції в Україні.

За даними Державної служби статистики України (надалі Держстат), було оприлюднено цікаві дані, що головною умовою в українців працювати за кордоном виявилася низька заробітна плата тут, в Україні. Тож, майже 70 % українців мігрували на заробітки за кордон через низьку заробітну плату. Однак, на думку спеціалістів, у сучасних процесах глобалізації, трудова міграція є невід’ємним процесом усього світу. Адже, при нормалізованих потоках мігрантів, валюта країни стає стабільнішою. Для України це є не зовсім позитивним феноменом, адже, велика кількість мігрантів призводить до демографічної кризи країни. Це  означає, що населення має схильність до зменшення, ніж до приросту.

Як показує статистика нашого опитування у соціальних мережах, серед 50 опитуваних людей, 40 – задумувалися про заробітки за кордоном, з них – 27, вже мали досвід роботи в інших країнах. Цікавий факт: із усіх опитуваних, більше жінок, ніж чоловіків, жінок – 34, а чоловіків – 16.

Ми опитували людей різного віку, від 18 й до 60 років. Як виявилося, найбільше зацікавлені у роботі за кордоном особи віком від 18 до 35 років.

Серед опитуваних найбільший інтерес був до країн Європейського Союзу, а саме до Польщі, за яку віддали голос більша половина опитуваних та Чехії, Німеччини,Угорщини, Фінляндії, Італії, Британії, Данії, Балтійські країни та Російської Федерації. Також люди обирали Сполучені Штати Америки та Канаду.

Ми також дізналися за якими критеріями люди обирали країну для працевлаштування. І чимало відповідей пов’язані із близькістю до України, мінімум фінансових затрат на поїздку та звісно високий рівень життя, в тому числі й вища заробітна плата. Однак, у людей виникали й деякі труднощі під час перебування за кордоном, а саме: мовний бар’єр, культура, інколи виникали й фінансові труднощі. Та найбільшу складність люди назвали – самотність, як-не-як, – це не рідна Батьківщина.

Серед видів робіт найбільш популярними виявилися пакувальники та сортувальники, SMM, оператори на різних підприємствах, вчителі, працівники на заводах, офіціанти, журналісти тощо. Були навіть й ілюстратори відеоігор. Однак, у своїй відповіді чимало людей написали про різноманіття варіантів робіт, які їм пропонувалися у контрактах.

Ми дізнатися чи зверталися люди до спеціалізованих компаній, які займаються працевлаштуванням за кордоном, і результат нас здивував, адже 38 людей не зверталися до спеціалізованих агенцій. Також українці назвали й статус роботи: 66 % працювали офіційно, решта 34 % не мали офіційного статусу.

У нашому опитуванні ми провели й соціальний експеримент. Ми поцікавилися чи мають люди професійну, чи вищу освіту та чи працювали вони за своїм напрямком. І опитування показало, що 30 людей із 50 мають повну вищу освіту, 15 не мають та 5 не відповіли. На питання про роботу за спеціальністю, з цих 30 людей, 28 працювали не за спеціальністю. Дивна тенденція створюється, що люди з вищою освітою, надають перевагу роботі за кордоном, яка не має відношення до їх спеціалізації. Такі речі не новина для українців, адже всі в опитуванні відповіли, що кожен їхав до країн сусідів через значно вищу заробітну плату, люди працюють на підприємствах, де зарплатня, порівняно з Україною, вища у 3 рази.

Попри такі тенденції, понад 80% із опитуваних хочуть, або уже планують повторно відвідати іншу країни задля працевлаштування. Однак, 61 % українців вважає, що у нашій державі можливі ідентичні шляхи заробітку з аналогічними заробітними платами і тоді не доведеться виїжджати за кордон. На питання про отримані навички майже всі відповіли, що дізналися багато нового, спробували себе у різних сферах та, попри працю, мали змогу відвідати красиві й історичні місця у країні, де працювали.

Підготував: Денис ЛОСЬ

Дякуємо, що Ви з нами:https://www.radiokor.com.ua/

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *