Вакцинація від COVID-19: ризик чи порятунок

Для того, щоб подолати таку страшну хворобу, як COVID-19, потрібно докласти чималих зусиль.  І вже з’явилися вакцини, які допоможуть вберегти безліч життів. Але сьогодні думки людей різняться: одні вважають, що це спосіб «чіпування» людей, вакцина може нести загрозу здоров’ю, інші, що без вакцинації неможливо подолати хворобу. А що про це думає заступник головного лікаря «Коростишівської ЦРЛ ім. Д. І. Потєхіна» Заглада Надія Володимирівна?  Дізнаємося з інтерв’ю.

Чи вакцинувалися Ви від COVID-19?

Так, вакцинувалася я та вся моя родина. Таких побічних ефектів, як підвищення температури тощо, не було.

На Вашу думку чи вакцина від коронавірусу дійсно зможе запобігти хворобі?

Спочатку вакцинують мед.працівників, які знаходяться у бригадах по наданню допомоги хворим на COVID-19. У нашій лікарні вакцинувалося всього 26 мед.працівників. Вакцинація не примусова і кожен може зробити її по бажанню. Перший раз вакцинувала спеціально навчена бригада препаратом AstraZeneca. На даний момент вакцинація проводиться у  КНП “Центр первинної медико-саніторної допомоги” Коростишіської міської ради у щеплювальному кабінеті.

В інших лікарнях було  вакциновано від 10 до 100 чоловік максимально. У Коростишівській ЦРЛ вакцинувалася, як молодь, так і старші лікарі. Більшість працівників на даний момент перехворіли. А стовідсоткової інформації про те, чи потрібно їм вакцинуватися немає. У більшості, вакцинувалися ті, які не хворіли.

Чи є ризики при вакцинації?

У більшої частини лікарів, які вакцинувалися, було підвищення температури, ломота в тілі. Такі прояви були одноразово, протягом 3-4 годин, температура, після прийому жарознижуючих, падала. В інших таких скарг і погіршення самопочуття не було.

Чи всім потрібна вакцинація?

Всім потрібна та варто її робити, не зважаючи на те, які після неї можуть бути ускладнення. Не буде такого, що всі перехворіють,  не у всіх стійкий імунітет. Дане захворювання без вакцинації ніяк не подолати.

Більше року пройшло  від того моменту, як світ дізнався про COVID-19. Ви помітили, що вірус змінився за цей час, або з’явилися нові симптоми?

Це захворювання до кінця не вивчене, навіть після цілого року. В нас кожен місяць змінювалися протоколи лікування. Коли ми починали лікуватися у квітні-травні, призначався препарат Плаквеніл, зараз він вже відмінений. Було заборонено використовувати гормони для лікування цих хворих, зараз вони введені. Спочатку була антибіотикотерапія, яка призначалася по 2-3 антибіотика, зараз доведено останніми протоколами, що антибіотики призначаються тільки тоді, коли вже є присутність бактеріальної флори.

На даний момент стало відомо, що безконтрольне вживання антибіотиків може розвинути дихальну недостатність.

Чи можете Ви підтвердити тезис, що для молодих людей, хвороба не є такою небезпечною?

Не можу підтвердити, тому що в нас наймолодшій людині, яка померла від коронавірусу було 45 років. Це вважається молодий чоловік, який не мав важких ускладнень, цукрового діабету чи гіпертонії. Але більшість смертей та дихальна недостатність у пацієнтів, яким за 60 років.

Хто частіше хворіє: чоловіки чи жінки?

Більшість дихальних розладів у чоловіків після 40-45 років. Жінки хворобу переносять набагато легше.

Чи часто люди займаються самолікуванням?

На жаль, люди часто займаються самолікуванням. Коли почався коронавірус, було закрито багато лікарень, поліклінік, сімейні лікарі намагалися лікувати пацієнтів у телефонному режимі, не бачивши їх. А пацієнт по телефону не завжди розповість, або не розпізнає, які симптоми в нього є.

У перших протоколах був призначений Азітроміцин. Багато тих, хто ним лікувалися, зараз розповідають, що при прийомі відчували себе краще та продовжували приймати препарат, навіть при забороні лікаря.

Як часто приходять робити тест на коронавірус?

Люди приходять часто. Якщо пацієнт має планово госпіталізуватися в будь-який лікувальний заклад, він повинен зробити експрес-тест на коронавірус, або ІФА (імуноферментний аналіз – метод визначення антитіл коронавірусу). Тест проводиться, якщо виїжджають за кордон, «лягають» на серйозні операції.  А якщо хворий звертається до лікаря зі скаргою, то лікар сам вирішує, який тест проводити.

Чи вважаєте Ви, що на коронавірусі заробляють?

Коли починався карантин і медичні маски були по 50 грн, то, мабуть, певні моменти заробляння грошей на цьому були. Ми закуповували концентратори кисню, які коштували 10 тис. грн, а в жовтні вони вже коштували 40 тис. грн.

Моменти, які запам’ятались у лікарні під час епідеміологічної ситуації?

Спочатку, поки ми не знали, з чим маємо справу, багато дивилися роликів в інтернеті, зокрема Ютуб, як в Китаї боролися з коронавірусом і які міри приймали.

Було, що наші мед.працівники відмовлялися йти в бригади, надавати допомогу. Спочатку людям віком від 60 років, не можна було знаходитися в бригадах. Певні лікарі, яким було за 60 років звільнялися та навіть молодь. Наприклад, було 10 працівників, 5 із з них розрахувалося з медицини. Навіть зараз, коли вони бачать, як можна себе лікувати та оберігати –  поки не повертаються назад. Навіть з надбавкою в 300% працівники  не хотіли ризикувати своїм життям.

Дійсно виплачували таку суму?

Її виплачують по даний час, але вона нараховується на нашу мізерну «мінімалку», тому що в більшості працівників мінімальна заробітна плата. З відсотками виходить, що в санітарки 10 -11 тис грн, у медсестри 15-16 тис. грн, у лікаря 19-20тис грн. Це втратно, розраховуючи на те, що одна медсестра, одна старша медсестра і дві молодші медсестри розраховані на одне відділення. На 20 хворих це є невигідно, враховуючи те, що багато з них на концентраторах і на «кисні», потрібно постійно контролювати, щоб пацієнти притискали ближче маску, дихали частіше, вставали з ліжка, ходили. Пацієнтам з коронавірусом може стати в будь-яку хвилину гірше.

Лікарі панікували?

Панікували, але більшість лікарів розуміли, що вберегти себе – це одне , але  й їхні родичі, близькі, знайомі можуть потрапити до лікарні і ніхто, крім них, надавати дану допомогу не зможе.

Зараз вистачає персоналу для лікування хворих на COVID-19?

Персоналу поки вистачає. На кожне відділення призначено по 2 лікаря, які взаємозаміняються. Цілодобово розраховано 2 інфекційних пости, в яких чергує один лікар по всіх відділеннях, де знаходяться хворі, а інший – у приймальному відділенні.

Які б Ви дали поради лікарям, пацієнтам, звичайним жителям?

Дотримуватися карантинних обмежень, правил особистої гігієни, при перших симптомах захворювання, звертатися до сімейного лікаря.

Інтерв’юєр: Яна ПАЛАМАРЧУК

Інтерв’ювований: Надія ЗАГЛАДА

У попередньому репортажі:

На передовій боротьби з пандемією

Дякуємо, що Ви з нами: https://www.radiokor.com.ua/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *